Безбедносните сили во Минск уапсија 400 лица, соопштија активистите пред антивладините протести што се одржуваат секој викенд од контроверзната изборна победа на претседателот Александар Лукашенко во август.

Видеа од независни локални медиуми покажуваат бројни припадници на безбедносните сили вооружени со палки кои ловат лица кои потоа се опколени и внесени во полициски возила. Ројтерс информираше дека не е во можност да ги провери снимките од независни извори.

Центарот за човекови права Виасна, кој не е регистриран во Белорусија, соопшти дека се приведени најмалку 395 лица.Руската новинска агенција ТАСС ја цитираше портпаролката на белоруското Министерство за внатрешни работи, Наталија Ганушевич, која рече дека 10 лица биле приведени.

Демонстрантите ги оспоруваат изборните резултати како голема измама и бараат Лукашенко да се повлече по 26 години на власт и да и ја предаде функцијата на вистинскиот победник на изборите, Светлана Тихановскаја, која избега во странство, како и другите опозициски лидери неколку недели по изборите.

Како што стана вообичаена практика во Минск во деновите на протести, Интернетот на мобилните телефони е прекинат, некои улици и некои станици на метрото се затворени.

Неколку илјади луѓе се собраа пред споменикот во центарот на Минск за да започнат протестен марш кога полицијата започна акција и ги разби во неколку колони.

Белорусија живее во политичка криза од претседателските избори на 9 август, на кои Лукашенко официјално победи, поради што илјадници луѓе го повикуваат да си поднесе оставка секоја недела. Илјадници луѓе се уапсени, а активисти за човекови права известуваат дека стотици биле мачени и тепани.Во саботата беа приведени 60 лекари и други медицински работници кои се собраа на протест, соопшти Центарот Виасна.

извор: Makfax