Состојки:

200 гр паста

150 гр. печурки,

бешамел сос (600 гр. млеко, 60 гр. брашно, 60 гр. масло, сол и бибер)

Босилок

Оригано

50гр. путер

Подготовка:

Пастата се вари со путер и босилок. Додека се вари подгответе бешамел сос. Запржете ги печурките на маслиново масло, потоа додадете брашното и тоа да се пропржи, се додава млекото но предходно тргнете го садот од рингла и додавајте го млекото, така нема да има грутки во бешамелот. Содржината врие додека не се згусни смесата но не премногу, се додава сол и бибер.

Бешамелот прелејте го преку пастата, додадете босилок и оригано.