Норвежанецот во Париз доаѓа од алборг, каде одигра одлична сезона, а особено се истакан на Европското првенство во Полска.

-Многу сум среќен и горд што ќе играма за ПСЖ. Тоа е голем клуб за моите големи амбиции и ќе ми биде чест да играм со најдобрите ракометари во светот, изјави Сагосен.