Со ваков прелив пилешкото ќе добие пикантен вкус, а може да се користи и како прелив за салата.

Состојки:

2 чешниња лук

1 чаша павкала (180 гр. )

100 гр. мајонез

1 лажица лимом

половина лажиче кари

Подготовка:

Ситно исецканиот лук измешајте го со останатите состојки. Ставете ја смесата во фрижидер да отстои еден час пред служење.