Сезоната на настинки и вирусни инфекции е во полн ек.

Секојдневно консумираме многубројни витамини и природни напитоци се со цел да се заштитиме од вирусите и настинките.

Во вашето секојдневие можете да почнете да вклучите уште една топла напивка од ѓумбир која исто така ќе ви помогне да спречите настинка и грип.

Потребни состојки:

Свеж ѓумбир

1 литар вода

3 лажички мед

1 лимон

Начин на подготовка:

Исчистете го ѓумбирот и исечете го на тенки парчиња. Ставете го во тенџере и прелијте го со вода, па оставете го да се вари барем 15-20 минути на умерена температура. Тргнете го од оган и оставете го да отстои барем 5 минути. Процедете го чајот, засладете го со мед и додајте лимон по желба.

Зошто треба да користите ѓумбир:

-го зајакнува имунитетот

-ве штити од настинки и грип

-ја смирува мачнината

-влијае позитивно на дигестивниот систем

ја подобрува циркулацијата.