x

Надал со емотивна порака: За нашите херои! (ВИДЕО)

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал испрати емотивна видео порака до јавноста во врска со пандемијата на коронавирусот.

„Здраво на сите. Ситуацијата е сериозна и сите правиме максимум од нашите домови. Сакав да испратам порака до сите лекари, медицински сестри и работниците кои нè штитат, како и полицијата, цивилите и војската, секој што нè прави да се чувствуваме побезбедни. Тие се оние кои се под најголем ризик и тие се наши херои.

Само сакам да кажам дека им се восхитувам на овие луѓе. Исто така, сакам да ги поддржам сите семејства, оние кои се заразуваат со најблиските и оние кои починаа од коронавирусот. Им праќам поддршка. Тешко е да се каже нешто во овие тешки моменти и сè што можам да кажам е дека многу ми е жал и дека сега мора да веруваме дека ќе продолжиме со нашите животи што е можно поскоро.

Постојат и позитивни страни во овие тешки времиња, исто така. Покажуваме дека можеме да се обединиме, многу компании обезбедуваат поддршка и придонес, а граѓаните тоа го прават од ден на ден слушајќи ги наредбите на нивните претпоставени и нивните совети. Останете дома, почитувајте сè што ќе ви кажат за да ја направите оваа ужасна пандемија побргу “.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата