Припадниците на специјалната полиција од Сплит завчера наутро околу 9.15 часот во молскавична акција во близина на автобуската станица во Омиш го уапсиле 27-годишниот Лиридон Б. Тој е албанец со српско државјанство кој во последните седум години има постојано место на живеење во Стобреч.

Го сомничат за убиството на Анте Прњак, поранешен припадник на воената полиција, чие осакатено и изрешетано тело беше пронајдено во средата околу 07:40 часот во дворот на една зграда во изградба во Сплит. Имено, “Јутарњи лист” пишува дека извори блиски на подземјето во Сплит, Прњак пред неговата смрт ѕверски бил мачен: му ги скршиле прстите на рацете и лактите на двете раце и со непозната супстанца му ги корнеле јазикот и очите. На крајот, тој бил убиен со пет куршуми во телото и еден во главата и бил однесен во неговиот автомобил BMW 5 старо 15 години.

– Полициските службеници уапсија лице осомничено за убиство на 34-годишнен маж на 22-ри август. Исто така, истрагата беше спроведена на приватно возило БМВ, кое истиот ден е запалено местото Тугаре. Утврдено е дека пожарот бил предизвикан од отворен пламен, а тоа е возило во сопственост на убиениот на 34-годишна возраст. Кривична истрага е во тек – официјално е соопштено од полицијата во Сплит.

Сплитско подземје

“Јутарњи” дознава дека албанецот чие семејство се занимава со препродажба на овошје и зеленчук, во четвртокот наутро дошол до штандот на пазарот во Омиш каде што биле неговата мајка и сестра. Тој е фатен откако полицијата го уловила повикот до неговата мајка во кој зборува за него на штандот да донесе голема сума на пари.

Две затемнети комбиња на полицијата беа паркирани во заседа спроти автобуската станица, а по забележаната “цел”, двајца специјалци истрчале под целосна опрема, со долги пушки и качулки на главите и истрчале преку патот и во неколку моменти го совладале Албанецот и го врзале пред да има можност да се спротивстави. Тој не бил вооружен и веднаш му го предаде на колегите кои го однесоа во Сплитската полициска станица за понатамошни кривични истраги.
Неколку часа претходно, по пронаоѓање на телото на Прњак, добиле информација дека во Тугаре кај запаленото возило, полицијата пронашла и автоматска пушка поврзана со 27-годишниот албанец.

Но, додека официјално не се соопштува ништо, во сплитското подземје во голема мера се врти приказната за тоа колку долго ваква ликвидација не е видена. Така, заедно со уапсениот Албанец, како можен соучесник, се спомна името на уште еден поранешен експерт по боречки вештини. И двајцата, наводно, биле видени ноќта и утрото од страна на некои луѓе како во казина ги трошат парите што, наводно, ги земале од жртвата, и се возеле низ градот во неговото возило додека го мачеле. Што се однесува до суровоста на убиството, тое е еден вид на порака затоа што мислел дека починатиот бил полициски “кодош” или шпион.

На крајот на јули оваа година, активисти УСКОК го привеле 25-годишниот Д. Б., бидејќи кај него пронашле кокаин, пиштоли и малку помалку од 100 илјади куни домашни и странски пари. А по претрес на станот каде што живеел во Сплит полицијата нашла 826,8 грама кокаин, една пушка митралез MGV марка, калибар 5,56 мм со придушувач и муниција, додека во неговиот приватен автомобил “Ауди” пронајдени два пиштоли “Берета”, калибар 6,35 мм, т.н.. дамски пиштол, два мобилни и повеќе странски и домашни пари. Откриена е и опрема за понатамошна дистрибуција на оваа дрога, како и килограм непозната прашкаста материја што веројатно била искористена за да се зголеми тежината на кокаинот за време на продажба.

Се склопува мозаикот

Така, горенаведениот 25-годишен се вели дека е близок роднина на уапсениот албанец, кој очигледно мислел дека поранешен војник е виновен што неговиот братучед завршил во затвор и одлучил да му се одмазди.

Убиениот Прњак во мај 2017 година падна како организатор на четири дилер групи и во полициската акција беа вкупно конфискувани повеќе од два и пол килограми амфетамини, 44 грама кокаин и 364 грама марихуана чија улична редност се проценува на помалку од 600 илјади куни.