Ви се допаѓа ли името или не, едно се сигурно, се подготвува едноставно, а нејзиниот вкус е одличен…

Состојки:

• 1 кгр бисквити

• 1 л. јогурт

• 1/2 шоља млеко

• 4-5 лажици шеќер ( • 400 гр. смрзнато или свежо овошје

• 1 шалг

Подготовка:

Искршете ги бисквитите со рака што посино, потоа додадете го јогуртот, млекото и шеќерот. Сето тоа добро измешајте и оставете го малку бисквитите да омекнат. Формирајте торта во форма која ја сакате, а потоа одозгора ставете го овошјето.

Изматете го шлагот, премачкајте ја тортата и ставете ја во фрижидер да се олади и стегне.

По желба можете на површината на тортата да изрендате чоколадо или шарени мрвички.