Официјална Москва упати предупредување до Киев за можни последици со кои ќе се соочи по обидот за провоцирање конфликт, откако украински бродови нелегално влегоа во руските територијални води, пренесе „Раша тудеј“.

Русија се закани дека силно ќе одговори со слични провокации.

Претходно шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, рече дека провокацијата во теснецот Керч очигледно е дека е изведена под директна наредба на украинските власти.

Тој истакнал дека украинската страна, кога ја планирала оваа провокаиција, сигурно пресметала дополнителна корист, која сакала да ја извлече од оваа ситуација, очекувајќи САД и Европа слепо да ја поддржат, како и секогаш.

извор: Makfax