Кантонскиот суд во Горажде го осуди Смај Кутјеш на три години затвор за обид за убиство на неговиот татко. Кутјеш беше осуден откако постигна договор со Обвинителството на кантонот Босна и Подриње.

Кутјеш е обвинет за прободување со нож на татко му во семејниот стан по вербална расправија со неговиот во раните утрински часови на 31 октомври, со цел да го убие со ладно оружје, предизвикувајќи полесни повреди, кои потоа биле утврдени од вештачење.

Осудениот го прободел својот неподвижен татко со главата на часовникот и му нанел расекотини. Претходно, тие се расправале повеќе пати, кулминирајќи со овој напад. Таткото  бил пренесен во Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево и Кутиќ, а Кутјеш задржан во притвор.

За време на истрагата, беше споменато и дека осуденото лице имало здравствени проблеми и повеќе пати  било на психијатрискиот третман.