x

Мобилизација во Хрватска за историја, нов бран на фанови тргнаа кон Стокхолм

„Теле 2“ Арена денеска ќе го даде името на шампионот на Европското првенство, во финалето силите ќе ги одмерат Хрватска и Шпанија.

Ова историски ден за „коцкестите“ ќе се обидат да дојдат до првиот златен медал на континенталните натпреварувања, па според тамошните медиуми во Стокхолм треба да има околу 19.000 Хрвати.

Утринава од Загреб кон Шведска тргнал првиот бран на фанови, добра вест е што во слободна продажба има околи илјада билети, па се очекува трибините да бидат полни со навивачите од оваа земја. Хрватите доаѓаат од сите градови, дел од нив веќе се таму…

ФОТО: ИНДЕКС.ХР

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата