Многу членови на домашната сцена се обидоа како актерки, а меѓу нив беше и Сека Алексиќ.

Таа се најде во филмот „Ние не сме ангели 3: Рокенролот возвраќа“ пред неколку години, а нејзиното деби пред камерата предизвика контрадикторни реакции.

Потоа следуваше епизодна улога во серијата „Љубов, навика, паника“, но Сека никогаш не се појави во друга улога, иако имаше бројни понуди.

– Ова е прекрасно искуство, актерите се навистина прекрасни, убаво се дружевме. Дојдов и на снимањето кога немав што да направам нешто посебно, тоа е навистина поинаков и посебен свет – рече тогаш Алексиќ, а кога се шушкаше дека треба да се појави во филмот „Милионер во телото на сиромашните“, актерот Ирфан Менсур остро реагираше огорчен заради тоа.

Фото: Принтскрин

По тој повод, Сека му одговори преку социјалните мрежи.

– Со љубов кон господинот Ирфан Менсур: Гледам дека сте „болни“ од улогата што ја добив … Планирав, ако ја прифатам, поголемиот дел од парите од хонорарот да им ги дадам на сираците и болните деца од хуманитарната организација Нов Белград „Еднаква шанса за сите “… Тука сум среќна што ви го оставам на вас оој аманет, затоа дајте им ги парите на оние на кои им се потребни! Направете убава работа, ќе се чувствувате подобро, гневот што го имате во моментов ќе исчезне, верувајте ми! Ви посакувам се најдобро!