„Обвинителството продолжува да биде алатка за притисок на власта кон неистомислениците. Секој опонент на политиката на кланот Заеви кој ги разоткрива аферите на нивното крими-владеење, без разлика дали е новинар, политичар или стопанственик, се соочува со ризикот да биде неосновано обвинет, со цел да биде заплашен, а политичките прогони служат како параван зад кој ќе се кријат актуелните рекети, афери и организиран криминал на власта“, напиша пратеникот Антонијо Милошоски на Фејсбук, откако скопското обвинителство денеска информираше дека е поднесено обвинение за случајот „Моќник“, во кој еден од обвинетите е и Милошоски.

„Но, се ќе има свој крај, вклучително и политичката злоупотребата на обвинители и судии од страна на власта на Заев“, напиша Милошоски.

извор: Makfax