Милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во источна Украина соопшти дека соборила беспилотно летало на украинските вооружени сили кое вршело воздушно извидување во близина на селото Тепличноје, пренесува ТАСС.

„Беспилотно воздушно возило од типот„крило “ на противникот, спроведувајќи воздушно извидување, беше откриено и соборено во близина на селото Тепличноје“, објави новинската агенција „Луганскинстрстер“, цитирајќи ја прес-службата на народната милиција на ЛПР.

Според милицијата на ЛПР, украинските војници продолжуваат активно да користат беспилотни летала по должината на линијата за контакт. Луганск ги повика набљудувачите од Специјалната мисија за набудување на ОБСЕ веднаш да интервенираат и да постапуваат по прашањето за зачувување на прекинот на огнот.

На 28 октомври, војниците во Луганск собориле украинско беспилотно летало кое спроведувало воздушен надзор во близина на селото Соколники.

Употребата на беспилотни летала, како и сите други воздушни возила, по должината на линијата на ангажман е забрането со договорите од Минск . Сепак, според податоците на републиките во Донбас, украинската армија редовно ангажира дронови за извидување и за контрола на пожарите.

извор: Makfax