Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП.

Засега нема повеќе информации за тоа дали карантинот во Мелбурн ќе биде целосен или се работи за дополнителна контрола на влез и излез од градот.

Австралија вчера ја изолира државата Викторија од останатиот дел од земјата и воведе мерки без преседан како дел од борбата против зголемувањето на бројот на новозаразени од коронавирус.

Најавената мерка за изолација, која би требало да биде во сила до 29 јули, ќе погоди над 300.000 од пет милиони жители на овој град.

Австралија досега успеа да го сузбие ширењето на коронавирусот многу подобро од голем дел од другите земји. Досега забележа вкупно 8.500 случаи на зараза и 105 смртни случаи.

извор: Makfax