Сопругата на принцот Хари, Меган Маркл, побара од судот да му забрани на издавачот на таблоидот „Мејл он сандеј“ да ги објави имињата на пет нејзини пријателки кои би можеле да бидат сведоци во тековниот судски спор.

Меган го тужи британскиот издавач „Асошиетед њуспејпер“ во врска со написите во таблоидот „Мејл он сандеј“ објавени минатата година, во кои се вклучени делови од писмото што таа му го испратила на својот татко Томас Маркл во август 2018 година.

Таблоидот го оправдува објавувањето на писмото тврдејќи дека пет неименувани пријателки на Меган ја изнеле нејзината верзија на настани во интервјуа за американското списание „Пипл“.

Нејзините адвокати велат дека не е точно оти таа ги овластила своите пријателки или се договорила со нив да му кажат на списанието „Пипл“ за писмото, а во четвртокот рекоа дека „Асошиетед њуспејпер“ се заканува дека ќе ги објави нивните имиња.

View this post on Instagram

NEWS! ? Meghan will be making her first publicized speaking engagement since stepping back from the Royal Family next week! ? The Duchess will be a featured speaker at this year’s @girlupcampaign Leadership Summit! The Girl Up organization is a leadership initiative that has worked with 65,000 girls via 3,500 clubs in nearly 120 countries and all 50 United States, working to inspire a generation of young women to be a force for gender equality and social change. ? The summit will take place virtually July 13 & 14 and Meghan will be among other special guests including @michelleobama, @jameelajamilofficial, and @priyankachopra. I’ll put the link to register for the summit in my stories – it’s FREE! ??

A post shared by Meghan Markle (@hrhofsussex) on

„Не им се суди на овие жени, ниту мене. Му се суди на издавачот (таблоид) ’Мејл он сандеј’“, рече Меган во изјавата за Врховниот суд во Лондон.

„Секоја од овие жени е приватно лице, млада мајка и секоја има основно право на приватност“, додаде таа.

Меган и Хари живеат со својот син Арчи во Лос Анџелес по откажувањето од своите кралски должности кон крајот на март, делумно поради интензивното мешање на медиумите во нивните животи.

Во мај судијата отфрли дел од нејзината тужба дека весникот постапил нечесно и предизвикал расправија помеѓу неа и татко ѝ.

извор: Makfax