x

МВР за инцидентот во Штип: Поднесени кривични пријави, следуваат казни за учесниците во тепачката

fotojet-7

Министерството за внатрешни работи се огласи по повод вчерашниот инцидент во Штип, пред натпреварот Брегалница – Тиквеш. МВР веќе поднела две кривични пријави за инцидентот, пронашла 17 учесници на настанот, а исто така трага и по другите учесници, за кои ќе следуваат соодветни казни.

„На 28.11.2020 околу 13.20 часот на ул. „Борис Кидрич“ и ул.„Партизанска“,  кај кружниот тек во Штип, дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу навивачките групи на ФК Брегалница од Штип и ФК Тиквеш од Кавадарци. Полициски службеници кои вршеле службени дејствија со намера да го спречат нарушувањето презеле соодветни дејствија. При тоа полициски службеник од страна на Н.Д.(20) и Х.Ѓ.(21) двајцата од Кавадарци бил нападнат со тврд предмет и со  пиротехничко средство.

Против Н.Д. и Х.Ѓ. ќе биде поднесна кривична пријава за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“ по чл.383 ст.1 од КЗ. Од страна на полициски службеници од СВР Штип и СВР Велес – ОВР Кавадарци се преземени координирани мерки при што до сега е утврден идентитетот на 17 учесници во овој настан. Лицата се повикани на информативен разговор во службените простории, а се преземаат мерки за утврдување на идентитетот и на останатите учесници во настанот. По целосно документирање и против останатите инволвирани ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. “, се вели во соопштението на МВР.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата