Во актуелниот претседател на Франција била вљубена ќерката на неговата сегашна сопруга Брижит, Лурон Озиер.

Лурон која е на иста возраст со Макрон одела заедно со него во средно училиште, а кога дошол во нејзиното одделение постојано зборувала за него и било очигледно дека и се допаѓа.

Но, мајка и и го презела момчето, открива помладата ќерка на Брижит, Тифен Озиер во документарниот филм „Брижит Макрон: Француска новела“ во кој таа раскажува за детали од самиот почеток на шокантната врска меѓу нејзината мајка и 24 години помладиот претседател на Франција.

Тифен изјави дека за неа, нејзината постара сестра Лурон и нејзиниот постар брат Себастијан, ова било трауматично искуство и дека нивните сограѓани во малиот француски град Амиен не го прифатиле добро.

“Прв пат слушнав за Емануел кога имав девет години, Лорен, која имаше 15 години како Макрон, се врати од католичкото училиште и рече:” Мамо, имаме лудо момче во клас што знае сè за сè “, рече таа Тифен, додавајќи дека нејзината сестра била фасциниран од Макрон.

“Тие беа импресионирани еден со друг и сите го видоа тоа, тие не можеа да го сокријат”, рече Тифен. “Таа додаде дека нејзиниот татко, кога видел што се случува, веднаш се иселил од дома”. Тој се преселил во Лил каде што работел. 

“Татко ми беше во Лил а јас одев на средби со Емануел со мајка ми.” Разделбата на родителите беше тежок за нас, но и двајцата се трудеа максимално да нè спасат и да ни го олеснат трауматското искуство”, рече ќерката на Брижит. .

Според неа, се појавил голем проблем откако родителите на Макрон сфатиле што се случувало.

“Кога Емануел и изјави љубов на мајка ми на возраст од 16 години, неговите родители ја замолија да престане да го гледа сѐ до негова 18-годишна возраст. Мама им одговори:” Не можам да ви ветам ништо “, откри Тифен.

Родителите на Макрон потоа го испратиле во Париз за да го заврши училиштето, постојано го оддалечуваа од Брижит.

“Не само што нема да се ослободиш од мене, ќе се вратам по тебе и ќе те оженам”, и рекол Емануел на Брижит, како што пишуваат медиумите, неговата учителка, по што, откако се вратил, се оженил со жена со три деца. Двојката поминала многу време оддалечени еден од друг – дури 13 години.

Кога конечно се развела во 2006 година од нејзиниот сопруг, Макрон ја прашал, а потоа Брижит и се доверила на нејзина пријателка дека се плаши дека е премногу стара за него.

“Таа влезе и рече:” Емануел ме праша. Што треба да направам? Знаеш колку е млад, знаеш колку сум постара. Што ако сака да има деца “- рече во документарецот, пријателката на Брижит, Паскал Бурдел.

Таа додаде дека ја охрабрила да се согласи за бракот.

“Реков дека треба да биде среќна и дека треба да биде со него, ако ја прави среќна”, рече Бурдел.