Во неколку француски града денес ќе се одржат маршевите против антисемитизмот во време кога во Франција се зголемуваат антисемитските дејства., пренесува „Локал“.

Меѓу демонстрантите ќе бидат и политичари од висок профил, меѓу кои и францускиот министер за образование Жан-Мишел Бланке и владиниот портпарол Бенџамин Гриво. Министерот за европски прашања, Натали Лозо, исто така, најави присуство на маршот, велејќи дека во Европа се појавила лепра што мора да биде уништена.

На француските улици ќе излезат и поранешниот француски претседател Франсоа Оланд, поранешниот премиер Бернард Казнев, поранешниот градоначалник на Париз, Бертран Делано, како и левичарскиот лидер Жан-Лук Меленшон. Францускиот претседател Емануел Макрон нема да се приклучи во маршот, но во среда ќе присуствува на 34-тата годишна вечера на чадор-група на француски еврејски организации КРИФ, каде што ќе одржи говор.

Антисемитските дејства во Франција, каде што живее најголемата еврејска заедница во Европа, се зголемија за 74 отсто од 311 во 2017 година на 541 во 2018 година.

„Антисемитизмот се шири како отров”, рече францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Во два одделни инциденти во последниве недели, на париските поштенски сандачиња со фотографии од покојниот преживеан од Холокаустот, Симоне Веил , беа нацртани свастики, а зборот „јуден” (германски за Евреи) беше испишан на излогот на една пекарница во главниот град.

извор: Makfax