x

Марка: За поразот на Реал виновен е исклучиво Зидан

1454445700_699946_1454445844_noticia_normal

Екипата на Реал Мадрид вчера прописно се обрука затоа што на домашен терен загуби од Кадис со 0:1. Сензационалниот пораз од екипа која од своето основање повеќето од времето го има минато во пониските лиги, тиражната Марка го објаснува како кривица исклучиво на тренерот на Мадриѓаните, Зинедин Зида, кој во старт направил лоша селекција на играчи за стартните единаесет кои во моментов не можеле да дадат она што е потребно.

„Во Реал не е се како што треба многу нешта. На пример Зидан. Тренерот на Реал погреши кога го составуваше тимот за овој меч затоа што во него сврсти играчи кои во моментов не се способни да бидат стартери. Потоа пред стартот на второто полувреме промени четворица од нив. Исцрпениот Модриќ секако дека не требаше да биде во почетниот тим, туку на негово место мораше да се најде Валверде.Тоа беше една од клучните грешки. Не може играч како Модиќ кој имал само еден тренинг откако се врати од репрезентацијата да биде главен играч во екипата“ – вели Марка.

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата