x

Марадона погребан без срце

traslado-maradona_862x485

Легендарниот Диего Марадона пред три дена беше погребан далеку од очите на јавноста, до своите родители во Бела Виста далеку од очите на јавноста. Според аргентинскиот весник „Кларин“, неговото тело останло без срце.

За време на обдукцијата на лекарите забележале дека срцето на Марадон е многу големо, па во договор со неговото семејство, го земале за да направат дополнителни испитувањата. Легендарниот фудбалер почина од од „конгестивна и хронична срцева инсуфиенција“ и тој проблем довел до „акутен едем на белите дробови, а сето тоа заврило со смртен исход“.

„Срцето на Диего е абнормално и затоа е извадено поради дополнителни истражувања, зашто е двојно поголемо од тоа што е вообичаено“, објави „Кларин“.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата