Францускиот претседател, Емануел Макрон, денеска вети дека ќе ги спроведе реформите во земјата во време кога членовите на „жолтите елеци” планираат нови демонстрации овој викенд.

„Ние најверојатно треба да направиме понатамошни промени, да бидеме многу радикални”, посочил Макрон, а неговата изјава ја пенесе портпаролот на Владата, Бенџамин Гриво.

Ваквата изјава претседателот на Франција ја дал за време на првата владина седница одржана оваа година.

извор: Makfax