x

Македонија ќе чека до јуни, дефинирани двојките за априлските мундијалски квалификации

Од претходно беше потврдено дека машката ракометна репрезентација на Македонија ќе игра само еден бараж натпревар за место на Светското првенство 2021 година во Египет и покрај промената на системот на квалификации, како и фактот дека на ЕХФ ЕУРО 2020 го имаше најслабиот ранг во историјата 15. место.

Денеска беа дефинирани четирите двојки од априлските квалификации. Победниците од четирите претквалификациски турнири Литванија, Израел, Романија и Турција, ќе се соочат со најлошо рангираните селекции на ЕП, Русија, БиХ, Литванија и Израел.

Двомечот се игра во термините 15/16, односно 18/19 април годинава, а победниците ќе се најдат во последниот филтер во кој е и Македонија.

2.КОЛО КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2021 ЕГИПЕТ

Турција – Русија

Романија – БиХ

Полска – Литванија

Израел – Летонија

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата