Педесет и тригодишниот Љ.П. од Даниловград е уапсен под сомнение дека силувал куче пред неколку ноќи. Според информациите од „Вијести“, инспекторите на Одделот за безбедност во Даниловград во четвртокот пријавиле дека кучето било силувано ноќта меѓу вторникот и средата, во близина на бар во центарот на градот.

„Вијести“ дознава дека таа ноќ, околу два часа по полноќ, станарите од соседната зграда биле разбудени од застрашувачка лаење и звуци. Соговорникот на весникот рече дека кога излегле на нивните тераси, биле дочекани од ужасна глетка – виделе машко лице како се изживува со куче кое цвилело. Иако полицијата била известена два дена подоцна, по само неколку часа, тие успеале да го пронајдат осомничениот. По истрагата, по снимките од надзорните камери и прибирањето на други докази, 53-годишникот е со лисици на рацете по наредба на основниот државен обвинител. Тој денеска ќе биде сослушан поради сомнежот дека сторил кривично дело убиство и тортура на животни и уништување на нивното живеалиште.

Невладините организации „Спаси ме“ со седиште во Даниловград и „Куќа на животните“ со седиште во Спуж, го осудуваат последниот пример за злоупотреба на кучиња во Даниловград.