Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ја продолжи вонредната состојба за уште еден месец поради коронавирусот.

Тој истакна дека ублажувањето на одделни мерки ќе почне постепено од денеска.

Тој 7-7 систем значи дека една недела ќе биде карантин, а друга ублажување на мерките, како и дека ублажувањето во одделни делови на земјата ќе биде побавно поради епидемиолошката ситуација.

Првиот случај на коронавирус во Венецуела е забележан на 13 март, а истиот ден е воведена и вонредната состојба.

Мадуро на 17 март ги затвори границите на земјата, но затвори и градови.

До денеска во Венецуела заразени со над 25.000 луѓе, а починале 220.

извор: Makfax