x

ЛШ БРОЈКИ: Ливерпул доминираше во посед, Баерн полнеше мрежи, ПСЖ доби најмногу жолти картони…

colaz-ls

По цели 12 месеци од стартот, вечерва сме на прагот на завршницата на тековната сезона 2019/20 во најсилното континентално клупско натпреварување – Лигата на шампионите на УЕФА. Очекувајќи ја вечерашната пресметка во Лисабон (21 ч.) собравме податоци од деталната статистика на УЕФА за се она што се случуваше во ЛШ од почетокот, па се до денес, во очи на големото финале меѓу Баерн и ПСЖ.

За да направиме еден подетален пресек на сезоната, еве што велат бројките:

Goal EmoticonВкупно натпревари: 118

Goal Full EmoticonВкупно голови: 385

Soccer Football Stadium EmoticonГолови по натпревар: 3.26 (гол на секои 28 минути)

ТИМСКA СТАТИСТИКА

Soccer EmoticonНајмногу победи: Баерн Минхен (10)

Soccer Shoe EmoticonНајдобри стрелци: Баерн Минхен (42)

Soccer Roteiro EmoticonНајмногу голови по натпревар: Баерн Минхен (4.2)

Soccer 5 EmoticonНајмногу голови со лева нога: ПСЖ (11)

Soccer 5 EmoticonНајмногу голови со десна нога: Баерн Минхен (28)

Games Soccer EmoticonНајмногу голови со глава: Баерн Минхен (6)

Soccer EmoticonНајмногу реализирани пенали: Наполи, РБ Лајпциг и Аталанта (4)

Goal Full EmoticonНајмалку примени голови: ПСЖ, Ајакс (5)

Goal Full EmoticonНајмалку примени голови по натпревар: ПСЖ (0,5)

Soccer EmoticonНајмногу шутеви: Баерн Минхен (230)

Soccer EmoticonНајмногу шутеви по натпревар: Баерн Минхен (23)

Soccer EmoticonНајмногу шутеви во рамка на гол: Баерн Минхен (99)

Soccer EmoticonНајмногу шутеви надвор од рамка на гол: Баерн Минхен (74)

Soccer EmoticonНајмногу изблокирани удари: Баерн Минхен (57)

Soccer EmoticonНајмногу додавања: Баерн Минхен (6763)

Soccer EmoticonНајмногу успешни додавања: Баерн Минхен (5943)

Soccer EmoticonНајдобар процент на успешни додавања: Баерн Минхен, Барселона, Манчестер Сити и Јувентус (88%)

Soccer EmoticonНајвисок просечен посед на топка: Ливерпул (62%)

Referee Flag EmoticonНајмногу корнери: Баерн Минхен (86)

Soccer Referee Grass EmoticonНајмногу направени прекршоци: Аталанта (152)

Soccer Referee Grass EmoticonНајмногу добиени прекршоци: ПСЖ (170)

Soccer Referee Grass EmoticonНајмногу жолти картони: ПСЖ (26)

Soccer Referee Grass EmoticonНајмногу црвени картони: Клуб Бриж (3)

ИГРАЧКА СТАТИСТИКА:

Soccer Shoe EmoticonНајдобар стрелец: Роберт Левандовски (15 – Баерн Минхен)

Soccer Shoe Grass EmoticonНајмногу асистенции: Роберт Левандовски и Анхел ди Марија (6 – Баерн Минхен, ПСЖ)

Soccer 5 EmoticonНајмногу голови со лева нога: Ерлинг Браут Халанд (6 – РБ Салцбург и Борусија Дортмунд)

Soccer 5 EmoticonНајмногу голови со десна нога: Роберт Левандовски (11 – Баерн Минхен)

Games Soccer EmoticonНајмногу голови со глава: Роберт Левандовски (4 – Баерн Минхен)

Soccer EmoticonНајмногу шутеви во гол: Роберт Левандовски (29 – Баерн Минхен)

Soccer EmoticonНајмногу шутеви надвор од рамка на гол: Мохамед Салах (15 – Ливерпул)

Soccer EmoticonНајмногу изблокирани шутеви: Кристијано Роналдо (13 – Јувентус)

Soccer EmoticonНајмногу додавања: Тијаго Алкантара (768 – Баерн Минхен)

Soccer EmoticonНајмногу усшени додавања: Тијаго Алкантара (714 – Баерн Минхен)

Soccer Referee Grass EmoticonНајмногу направени прекршоци: Конрад Лајмер (23 – РБ Лајпциг)

Soccer Referee Grass EmoticonНајмногу добиени прекршоци: Нејмар (25 – ПСЖ)

Soccer Referee Grass EmoticonНајмногу жолти картони: Шест играчи со по 4

Soccer 4 EmoticonНајмногу претрчани километри: Саул Нигез (110.136 метри – Атлетико Мадрид)

Soccer 4 EmoticonНајмногу минути во игра: Ентони Лопес и Мануел Нојер (900 – Лион и Баерн Минхен)

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата