Многу подраматично беше во битката за втората позиција, особено во последниот круг кога Андреа Довициозо го доби дуелот со Марк Маркез. Шанса од втор план бркаше и Валентино Роси, но „докторот” остана на четврото место.

ГН на Катар, пласмани:

1. Хорхе Лоренцо (Јамаха) 42:28,452
2. Андреа Довициозо (Дукати) +2.019 секунди
3. Марк Маркез (Хонда) +2.287
4. Валентино Роси (Јамаха) +2.387
5. Дани Педроса (Хонда) +14,083

[video:https://youtu.be/QWLIInNaQDc]