Неколку илјади демонстранти се собраа на улиците на најголемиот шкотски град Глазгов, под паролите „Не си мој премиер!“, што се однесува на лидерот на Конзервативната партија, британскиот премиер Борис Џонсон.

„Резултатите од изборите покажаа дека ставовите на Англија не се совпаѓаат со нашите и не можеме да продолжиме да го правиме она што тие го прават, едноставно затоа што ние сме само технички во иста земја“, изјави Тес Рајли, еден од демонстрантите, за шкотскиот сепаратистички дневен весник “Нешнел”.

Дали Велика Британија се заканува дека ќе се распадне на четири дела: Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска?
„Јас сум тука затоа што Шкотска е постојано игнорирана на секои избори и време е да го добиеме правото на глас за нашата иднина“, рече Лорен Пирсон. Патем, конзервативците на Џонсон претрпе сериозен пораз во изборните единици на Шкотска, каде огромното мнозинство гласаше за Шкотската национална партија, предводена од шкотскиот премиер Николас Стерџон.

Просечниот шкотски гласач е многу поблизу до идеалите на ЕУ отколку вредностите што ги поседува сегашното раководство на британската Конзервативна партија. Шкотите се отворени, либерални, толерантни, мултикултурни, сакаат да тргуваат со европскиот континент и се отворени за миграција.

Граѓаните на Шкотска излегоа пред пет години на референдум за независност одобрен од тогашниот конзервативен премиер Дејвид Камерон. Непосредно пред гласањето, тој се закани до Шкотите дека Велика Британија, доколку Шкотска се отцепи, ќе стави вето на идниот влез на Шкотска во ЕУ.

Многу аналитичари сметаат дека оваа закана била клучна во одлуката на шкотските гласачи да останат во Кралството, бидејќи тие на тој начин остануваат во рамките на ЕУ. Две години подоцна, дури 62 проценти од Шкотите гласаа за Велика Британија да остане во ЕУ, но беа прегласани од Велс и посиромашните делови на Англија.

Повеќе од независност, Шкотите сакаат да бидат дел од ЕУ, а резултатите од парламентарните избори оваа недела ветуваат излез на Велика Британија од ЕУ. Шкотскиот премиер, кој влезе на изборите ветувајќи нов референдум за независност, доби засилен ветер по изборните резултати и сигурно ќе инсистира на тоа. Сепак, Борис Џонсон нема да го дозволи тоа.

Според шкотските медиуми, следната недела Николас Стерџон ќе бара правото да се распише референдум за независност повторно да се внесе во Собранието на Шкотска, и да биде нивно право наместо под надлежност на Владата во Лондон. Но, Џонсон скоро сигурно ќе се бори со рацете и нозете против шкотскиот сепаратизам.

Неговото непризнавање на политиката на шкотските сепаратисти сигурно дека ќе крене тензија и ќе доведе до бранови на поголеми и поинтензивни протести од овој последниов во Глазгов. Во петокот, Шкотите маршираа со порака да не го признаат авторитетот на Џонсон, а наскоро ќе маршираат со порака дека нема да се откажат од својата независност. Колку повеќе Џонсон се бори против ова и колку повеќе се шири тензијата, толку е поголем отпорот во Шкотска.

Тешко е да се предвиди дали шкотските протести ќе се претворат во насилни и дали ќе има сериозни немири, но многу е полесно да се предвиди што ќе се случи во Северна Ирска, каде про-британските унионисти освоија помалку места во парламентот од сепаратистите, и тоа за прв пат во историјата.

Лидерот на ирската националистичка партија „Шин Феин“ Мери Лу Мекдоналд во саботата изјави дека има голем притисок да се распише референдум за ирско обединување. „Брегзит“ го смени политичкиот профил на Ирска, во Велика Британија и во Европа. Сè што некогаш беше безбедно, веќе не е “, рече таа.

„Гласачите јасно реагираа на соработката помеѓу преостанатите прогресивни партии на ЕУ и ова повторно покажа дека повеќето луѓе на Северот се против да бидат извлечени од ЕУ, против која било поцврста граница на ирскиот остров “, рече Мекдоналд.

Во најновата анкета, спроведена во септември оваа година, 51% од гласачите на Северна Ирска беа за обединување со Република Ирска, додека 49 проценти беа за останување во Велика Британија. По последната победа на Борис Џонсон, кој во своите преговори со ЕУ јасно стави до знаење дека Северна Ирска му била помалку важна од „Брегзит“, не е ни чудо што сепаратистите од ирскиот Шин Фејн веќе ги повика владите на Ирска и Велика Британија да започнат преговори за обединување на Ирска. „Нашите преговарачки тимови се подготвени да започнат дискусии со двете влади и другите страни веќе во понеделник“, рече Мекдоналд.

За разлика од Шкотска, чии барања Џонсон може легално и лесно да ги игнорира, барањето од Северна Ирска е многу посериозно, бидејќи има обврска за дијалог по нивните барања. Меѓутоа, ако Џонсон се обиде да го попречи барањето за сепаратистички дијалог за одвојување на Северна Ирска од Велика Британија, националистичкиот одговор во регионот би можел да биде многу понасилен од шкотските протести во петокот.