x

Лига на нации: Новиот проект на УЕФА денеска го почнува вториот циклус

uefa-nations-league

По долга пауза и се уште не комплетирана прва сезона, денеска и официјално почнува новиот циклус од Лигата на нации на УЕФА. Натпреварувањето со кое УЕФА ги замени пријателските натпревари меѓу репрезентациите, го започнува своето второ издание. Во првата сезона победник беше Португалија, но завршните дуели во останатите сегменти се уште не ги дадоа конечните победници, натпревару од кои завици и пополнувањето на последните места за годинава одложеното ЕП 2020.

Македонија годинава во ЛН тргнува од сегментот „Ц“ каде в сабота ќе ја има премиерата во Скопје против Ерменија. Денеска во првиот ден на натпреваруте во овој сегмент има закажано два меча: Молдавија игра со Косово против кого ние треба да играме полуфинале од минатото издание, додека Словенија ја пречекува Грција.

Најмногу внимание привлекува натпреварот од Лига „А“, во групата „4“ меѓу Германија и Шпанија, а интересно ќе биде и на пресметката Украина – Швајцарија.

ЛИГА А

20.45 Германија – Шпанија

20.45 Украина – Швајцарија

ЛИГА Б

20.45 Бугарија – Р. Ирска

20.45 Финска – Велс

20.45 Русија – Србија

20.45 Турција – Унгарија

ЛИГА Ц
20.45 Молдавија – Косово

20.45 Словенија – Грција

ЛИГА Д

18.00 Летонија – Андора

20.45 Ф. Острови – Малта

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата