Владата на во Национален договор (ГНА) со седиште во Триполи ја обвини либиската Национална армија (ЛНА) за кршење на договорот за прекин на огнот за време на пандемијата на коронавирус, додавајќи дека ГНА е подготвена да престане со непријателствата во Либија како одговор на повиците на ОН и ЕУ, пренесува „Спутник“.

Премиерот на ГНА, Фајез Сараџ, изјави за „Спутник“ дека неодамнешните дејства на неговите ривали ги загрозуваат животите и безбедноста на граѓаните во земјата.

„За жал, агресорот (ЛНА) продолжува да го крши примирјето, секојдневно напаѓајќи населени места во Триполи што резултираше со цивилни жртви, меѓу кои има и деца и жени“, изјави тој, додавајќи дека ЛНА ги потценила одлуките донесени од меѓународната заедница .

Сараџ рече дека ГНА им давла приоритет на интересите на Либијците, бидејќи тоа е нивна национална должност.

„Мислам дека меѓународната заедница е добро информирана за нашиот став во однос на ова. ГНА одговори на сите повици за прекин на непријателствата, од кои последниот беше издаден на 18 март од амбасадорите и претставниците на влади од 11 земји, како и како од ОН и ЕУ“, рече Сараџ, на прашањето дали ГНА, поддржана од Запад, е подготвена да ги намали тензиите.

Тој истакна дека учесниците на берлинската конференција за Либија, што се одржа во јануари, не се придржуваат кон одлуките донесени за време на настанот и продолжуваат да играат негативна улога во кризата.

Либискиот Национален центар за контрола на болестите регистрираше 18 случаи на коронавирус и еден смртен случај поврзан со Ковид-19 во земјата.Во март, амбасадите на седум нации, мисијата на ЕУ во Либија и туниската влада, ги повикаа завојуваните страни во Либија веднаш да ги прекинат непријателствата. Во јануари, во германската престолнина Берлин се одржа меѓународна конференција за Либија, а меѓу нејзините учесници беа Русија, САД, ЕУ, Турција и Египет. Страните се согласија за прекин на огнот и трети лица да не бидат вклучени во конфликтот.

извор: Makfax