Либанскиот амбасадор во Германија, Мустафа Адиб (48), беше потврден за следен премиер на Либан на парламентарното гласање во неделата. Опозициските групи веднаш го осудија како предвидлив избор од страна на политичкиот естаблишмент на кој веќе воопшто не му веруваат, пренесува „Ал Монитор“.

Скокот од амбасадор до премиер можеби изгледа како неверојатно потег, но Адиб ги исполнува сите потребни услови: тој има искуство како помошник на поранешниот премиер Наџиб Микати, сунитски муслиман е, беше одобрен од други поранешни премиери, вклучувајќи го и клучниот сунитски политичар Саад Харири, и тој ужива поддршка од Хезболах, најмоќната политичка партија во Либан.

Тоа се истите точки во резимето што го прават Адиб помалку возбудлив за Либанците кои немаат доверба во корупцијата, неспособноста и терористичките влијанија врз нивната влада по долгогодишниот економски колапс и политички неуспех.

Откако се вклучи последниот аларм во форма на огромна експлозија на 4 август, во која загинаа стотици луѓе и беше предизикана штета од милијарди долари, Либанците излегоа на улиците да бараат тотално отстранување на нивната политичка елита и нов почеток со сосема нова влада. Наместо тоа, се чини дека тие добиваат солиден претставник на естаблишментот одобрен од Хезболах.

Тешката вистина на либанската политика е дека ниеден друг вид кандидат не може да добие доволно парламентарна поддршка од сложената мрежа на мали партии и фракциски интереси што сè уште управуваат со земјата, дури и по експлозијата во Бејрут.

Ова е особено важно затоа што брзото формирање нова влада беше императив, бидејќи Либан е на работ на системски колапс и надворешните добродетели, особено Франција, очекуваа нова влада до почетокот на септември. Адиб беше потврден со 90 од 128 гласа неколку часа пред францускиот претседател Емануел Макрон да пристигне во Либан во дводневна посета.

„Нема време за разговор, ветувања и желби. Време е за акција “, рече тој за време на својот краток говор за прифаќање.

Проблемот, како што истакна „Ал Џезира“, е што истите секташки лидери, кои одлучија за назначување на Адиб пред какво било гласање во парламентот, најверојатно ќе ги попречат сите реформи што би ја ослабнале нивната  контрола врз финансискиот сектор или инфраструктурата во Либан.

„Повеќето од потребните реформи ќе бидат политички и скапи за клучните носители на политички одлуки што стојат зад секоја нова влада. Без јасна стратегија за решавање на овие предизвици пред големиот политички отпор, нема причина да се верува дека владата на Адиб ќе биде поуспешна од Диаб “, изјави за „Ал Џезира“ финансискиот советник Мајк Азар.

Макрон даде интервју за „Политико“ додека беше на пат кон Либан, во кое рече дека прави „ризичен облог“ со својот политички капитал за новата либанска влада.

„Тоа е последната шанса за овој систем“, предупреди тој.

Макрон ја отфрли идејата дека го користи своето влијание за да го истера Хезболах од либанската политика, велејќи: „Ако се бориме со сила против силата, тоа се нарекува ескалација. Не барајте од Франција да војува против либанската политичка сила… тоа би било апсурдно и лудо “.

По пристигнувањето, Макрон беше пречекан од мала толпа демонстранти што скандираа: „Адиб нема да помине. Ние го сакаме Наваф Салам “.

Салам е судија на Меѓународниот суд на правдата кој подолго време е фаворит за премиер на реформаторите, но, како што истакна Макрон, тој никогаш не би можел да ја добие функцијата бидејќи е неприфатлив за Хезболах. Макрон, исто така, тврдеше на тоа дека нема никаква врска со изборот на Адиб, велејќи дека не е негова работа да се меша или да одобрува.

извор: Makfax