Италијанската Серија А денеска го соопштила планот како ќе се одвива за одавање почит за неодамна починатиот бивш играч на Наполи и аргендинскиот фудбалер Дијего Марадона.

Сите играчи ќе излезат на терен со црна трака, а со минут молчење ќе биде испочитуван пред секоја утакмица овој викенд, додека сите играчи ќе стојат собрани во центар.

Во тек на една минута молчење на видео ќе биде прикажана слика со порака “Чао Диего“ ќе биде прикажана на трибините, кои ќе бидат празни поради коронавирус.

Во 10 минути на секој меч, повторно на екран на стадионот ќе се виде сликата на Диего, во чест на неговиот број на дресот. За време на загревање на играчите, на екраните на стадионот ќе се емитува видео од од познатао загревањето на Марадона пред утакмица против Баерн од 1989 година.