Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, ги додели уверенијата на пратениците во новиот собраниски состав од предвремените избори одржани на 15 јули.

Левица, ДПА и Алијанса за Албанците не дојдоа на седницата за да ги подигнат уверенијата за пратеници.

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 мандати, а ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освои 44 мандати.

Според конечните резултати, ДУИ освои 15 мандати во Парламентот, коалицијата Алијанса за Албанците / Алтернатива 12, Левица освои два мандати и ДПА еден мандат.

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 327.408 гласа, односно 35,89 отсто од гласовите, а коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ – 315.344 гласови или 34,57 отсто од гласовите.

ДУИ освои 104.699 гласови или 11,48%, коалицијата Алијанса/Алтернатива освои 80.000 гласови или 8%, Левица – 37.426 гласови или 4,1% и ДПА – 13.930 гласови или 1.53%.

извор: Makfax