x

Кубица во новата сезона член на Алфа Ромео

Ф1 возачот Роберт Кубица, во новата сезона ќе биде член на Алфа Ромео. Искусниот возач ќе ја има улогата на „резервен“ пилот, односно како замена за Раиконен и Џовинаци.

Алфа Ромео е наследник на „Заубер“, тим за кого Кубица возеше на почетокот на кариерата.

„Овој тим има посебно место во моето срце и драго ми е што се враќам во него. Гледам некои лица кои беа тука и пред 14 години. Времето и околностите се сега други“, рече Кубица кој има 35 години.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата