x

Кристоферсен победик на првиот слалом во СК

Норвешкиот скијач Хенрик Кристoферсен победи на првиот слалом во новата сезона на Светскиот куп во алпско скијање откако беше прв на патеката во финскиот Леви. Во лоши временски услови Кристоферсен успеа да го совлада Французинот Клемен Ноел и тоа за 0.09 секунди.

Третото место му припадна на Швајцарецот Даниле Јуле. Одличниот Марсел Хиршер се откажа од трката што им овозможи на ривалите да се насладат на победата.

Инаку за Кристоферсон ова е 16-та победа во слаломските трки, а 19-та во целокупната кариера.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата