Полицијата поднесе кривична пријава против дваесет годишната К.М. од Скопје, поради основи на сомнение дека сторила кривично дело “запуштање и малтретирање малолетно лице.

Пријавената во периодот од 15.06. до 06.07. годинава во повеќе наврати на локации каде што престојувале го оставала без надзор и без грижа своето едногодишно дете, при што детето се здобило со тешки телесни повреди, соопшти денеска МВР.

На 07-ми минатиот месец пријавената К.М.(20) заедно со нејзин пријател Т.Ј. од Скопје, во Ургентниот центар при комплекс клиники „Мајка Тереза“ Скопје го донеле детето, кај кое биле видливи повеќе повреди по телото и главата, дополнително констатирани и документирани од страна на лекари при Ургентниот центар.

По пријавувањето на настанот, од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје извршен е разговор со К.М. во кој истата појаснила дека на 15.06. годинава, таа заедно со нејзиното дете го напуштиле нивниот семеен дом во Скопје каде што престојувале со фамилијата на нејзиниот невенчан сопруг, бидејќи истиот бил на издржување на казна затвор во КПУ „Скопје“ Скопје.

Од нејзина страна било посочено дека престојувала на неколку локации во Скопје каде што повеќе пати го оставала само и без надзор нејзиното едногодишно дете. На 07-ми минатиот месец пријавената заедно со нејзиното дете побарала од Т.Ј. да ги однесе на посета кај нејзинот невенчан сопруг, но откако тој видел дека детето има повеќе повреди по лицето и главата веднаш со своето возило ги однел во Ургентен центар при комплекс клиники „Мајка Тереза“ Скопје.

Од страна на полициски службеници од ЕНК – ОКСД при СВР Скопје извршен е разговор со пријавената и уште девет други лица, а извршено е полиграфско испитување. Од страна на ЕУМНА при СВР Скопје, на локациите каде престојувала пријавената извршена е крим-техничка обработка, а подигнатите траги се предадени на ОКТИВ при МВР на РМ за што од нивна страна изготвени се извештаи од вештачење. Целокупниот материјал е предаден на надлежен Јавен обвинител на натамошно постапување.

извор: Makfax