Кривични пријави против 22-годишниот Е. С. од скопското село Батинци и уште едно лице се поднесени поради сомнение дека сотирле кривично дело шверцување мигранти, информираат од МВР.

На 19 август, во 7.30 часот, на автопатот во близина на клучката кај Неготино, кај место наречено Полна Цигла, полициски службеници сопреле товарно возило „волво“, кое го управувал првопријавениот.

При преглед во возилото биле пронајдени 70 мигранти.

извор: Makfax