Секторот за компјутерски криминал при МВР до скопското Oсновно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против новинарот Бранко Тричковски, кој на социјалните мрежи објави статус со навредлива и заканувачка содржина кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Како што информираат од МВР, пријавениот преку социјалната мрежа Фејсбук на 13 април објавил статус со навредлива и заканувачка содржина кон претседател на политичка партија.

Минатиот понеделник, Тричковски напиша подолга објава која започнува со прашањето „Што ќе се случи ако умре Христијан М.“

Поради оваа објава, Тричковски се товари за сторени кривични дела загрозување на сигурноста и ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем.

извор: Makfax