Италијнскиот премиер Џузепе Конте рече дека не е подготвен да поднесе оставка во корист на својот заменик Матео Салвини, кога во мај ќе пројдат изборите за Европскиот парламент.

Конте за италијанскиот весник „Кориера дела сера“, вели дека не е подготвен да ја предаде палката, пренесе Ројтерс.

„Оваа влада е израз на реформскиот проект кој бара целосна должина на мандатот“ рекол Конте.

извор: Makfax