x

КОНЕЧНО: СЕХА лигата почнува в четврток, Веспрем и Мешков Брест директно во 1/4-финале

seha-e1558976743810

По долго пролонгирање, јубилејно 10. издание на СЕХА – Гаспром лигата стартува на 17 декември. Извршниот комитет на СЕХА Гаспром лига на 14 декември ја потврди претходно донесената одлука, дека во претстојната сезона 2020/21 сезона, ќе учествуваат 10 клубови.

  1. Еурофарм Пелистер (МКД)
  2. Мешков Брест (Блр)
  3. Металопластика (Срб)
  4. Мотор Запорожје (Укр)
  5. Нексе (Хрв)
  6. ППД Загреб (Хрв)
  7. Татран Прешов (Свк)
  8. Телеком Веспрем (Унг)
  9. Вардар 1961 (Дан)
  10. Војводина (Срб)

Екипите се поделени во две групи  од по пет клуба. Системот ќе опфати и плеј оф, четвртфинале и Ф4 турнир. По спроведената анализа и поради настанатите случаи на глобална пандемија, заедно во корелација со европскиот календар, Извршниот комитет одлучи дека два клуба Телеком Веспрем и Мешков Брест ќе бидат директно вклучени во четвртфиналето и нема да играат во групната фаза.

Група А

ПДД Загреб (Хрв)

Металопластика (Срб)

Еурофарм Пелистер (Мкд)

Татран Прешов (Свк)

Телеком Веспрем (Унг)

Група Б

Вардар 1961 (Мкд)

Мотор Запорожје (Укр)

Нексе (Хрв)

Војводина (Срб)

Мешков Брест (Блр)

Првиот натпревар  ќе се одигра во  четврток , 17 декември, со почеток во 17:00 меѓу Нексe и Војводина. Вториот натпревар е закажан за понеделник, 21 декември, во 17:45 часот меѓу Еурофарм Пелистер и Металопластика.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата