Министерството за здравство вчера објави дека се регистрирани нови 155 случаи од 1 845 тестирања, како и дека починале две лица, а 127 оздравеле.

Како и во претходниот период и вчера најголемиот број новозаразени беа регистрирани во Скопје, вкупно 51 пациент, па Гостивар со 22, Кавадарци со 14, Штип со 13 и Куманово со 11 нови пациенти. Од оздравените, исто така најголем е бројот на тие од Скопје 40, по што следат Штип 22,  Куманово 17, по 10 во Ресен и Радовиш,  Прилеп шест, Гостиват пет, по двајца во Велес и Битола.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 11 554,  бројката на оздравени пациенти е 7607, на починати 519, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3428.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5051, активни 1241

• Куманово 1125, активни 254

• Дебар 210, активни 119

• Штип 923, активни 371

• Прилеп 341, активни 45

• Тетово 1081, активни 196

• Струга 473, активни 190

• Велес 227, активни 20

• Битола 154, активни 70

• Охрид 294, активни 86

• Кавадарци 97, активни 75

• Гостивар 535, активни 300

• Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 39, активни 23

• Крива Паланка 25, активни 11

• Радовиш 29, активни 6

• Крушево 16, активни 7

• Кочани 108, активни 20

• Пробиштип 59, активни 17

• Демир Хисар 40, активни 30

• Македонски Брод 47, активни 38

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 8, активни 4

• Валандово 7, активни 1

• Виница 28, активни 24

• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 14, активни 4

• Свети Николе 230, активни 118

• Кичево 182, активни 112

• Ресен 146, активни 19

• Неготино 30, активни 10 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)