Коалицијата предводена од Саудиска Арабија соопшти дека започнала воздушен напад на аеродромот во главниот град на Јемен, Сана, кој е под контрола на бунтовниците, уништувајќи дрон.

Коалицијата се бори на страната на владата на Јемен, пренесува РТ

Тоа е првиот воздушен напад што алијансата потврди дека го спровела откако на мировните разговори во Шведска минатата недела беше договорен прекин на огнот со Хутите во пристанишниот град Ходеида.

Коалицијата соопшти дека целела кон беспилотното летало и  дека го уништила ма полетување

 

извор: Makfax