Состојки:

100 гр.сварена киноа

100 гр. пилешки гради

1 помала главица кромид

1 помал морков

по желба мешан сув зеленчук

100 мл. павлака за готвење

Подготовка:

Сварете ја киноата, потоа пропржете го белото месо на помали коцки. Додадете кромид сето тоа заедно испржете го, додадета го морковот и зачините. Динстајте се заедно 20 минути. Потоа додадете ја сварената киноа и 100 гр. павлака за готвење. Сите состојки добро да се соединат, а потоа тргнете го од рингла

Совет:

Киноета е ситно зрнаста плод кој има доста лековити својства, го намалува ризикот од дијабетис, го намалува холестеролот, го контролира крвниот притисок, помага во оджување на телесната тежина.

Киноата е една од најздравите билки, а ова е еден здрав оброк.