Воен брод на САД бил избркан од спорните води на Јужното Кинеско Море откако кинеската морнарицата ги кренала борбените авиони и поморските единици за да го придружуваат, обвинувајќи го Вашингтон за провокативни активности на море, пренесува „Глобал тајмс“.

УСС Бери, уништувач на насочувани ракети, нелегано влегол во територијалните води на Пекинг во близина на спорните острови Сјиша – познати како Парселски Острови – во вторникот, се вели во соопштението на кинеската морнарица.

Инцидентот е прв случај во кој кинеската морнарица активно објави нелегален пристап во областа.

„Провокативните активности на САД сериозно го нарушија меѓународното право и сродните норми, сериозно го нарушија кинескиот суверенитет и безбедносните интереси и намерно ги зголемија регионалните безбедносни ризици. Ги повикуваме САД да се фокусираат на спречување и контрола на епидемијата дома и веднаш да престанатс о воените дејствија против регионалната безбедност, мирот и стабилноста “, вели полковник Ли Хуамин, додавајќи дека акцијата можела да доведе до несреќа.

Претходно неделава, УСС Бери помина низ блискиот тајвански теснец во својот втор рутински транзит овој месец, внимателно следен од кинески носач на авиони во двата наврати. Американските воени бродови редовно патролираат низ теснецот, како и во Јужното Кинеско Море и Источното Кинеско Море, наведувајќи ја потребата да се заштити слободата на навигација, но Кина во неколку наврати ги критикуваше операциите како нарушување на нејзиниот суверенитет.

Тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг забележаа голем пораст во последните недели, при што двете страни си разменија обвинувања во врска со пандемијата на коронавирусот и неговото потекло. Американски официјални лица, вклучително и претседателот Доналд Трамп, тврдеа дека Кина криела витални информации во раните фази на здравствената криза, па дури и ги замрзнаа средства за СЗО за нејзината наводна улога во прикривањето.

Пекинг возврати со инсинуирање дека американската војска можеби имала улога во првобитната појава на Ковид-19 во Вухан, а голем број кинески претставници ги отфрлија обвиненијата на САД, тврдејќи дека ги споделиле информациите за вирусот веднаш штом биле достапни.

извор: Makfax