Кина ги осуди антивладините протести во Хонг Конг како „страшни инциденти“ кои предизвикале „сериозна штета во владеењето на правото“.

„Овие страшни инциденти тешко му наштетија на владеењето на правото, на јавниот поредок, стопанството и животот на луѓето во Хонг Конг“, рече портпаролот на Уредот за работите во Хонг Конг и Макао во Пекинг, највисоката власт во оваа поранешна британска колонија.

Во градот во изминатите осум викенди се одржуваат антивладини протести, а вчера дојде до насилни немири помеѓу демонстрантите и полицијата, која употреби солзавец и гумени куршуми за да ги растера демонстрантите.

извор: Makfax