Утринава во 06.15 часот на магистралниот пат Охрид – Кичево, кај с.Другово, кичевско, во близина на место викано „Разделна станица“, се случила сообрајќајна незгода помеѓу трактор „тафе“, без регистарски ознаки, управуван од М.Р.(59) и патничко возило „опел мерива“, со кичевски регистарски ознаки, управувано од Л.С.(50), и двајцата од с.Другово. По незгодата, М.Р. бил пренесен во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид, каде му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото на незгодата извршила увидна екипа од Полициска станица Кичево.