Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-539, Куманово-55,  Дебар-3, Штип-36, Прилеп-92, Тетово-83, Струга-35, Велес-40, Битола-50, Охрид-26, Кавадарци-34, Гостивар-72, Гевгелија-24, Струмица-23, Крива Паланка-7, Радовиш-3, Крушево-3, Кочани-32, Пробиштип-7, Демир Хисар-16, Пехчево-2, Берово-11,  Виница-7, Делчево-5, Кратово-6, Свети Николе-13, Кичево-40, Ресен-13, Неготино-18.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од: Скопје-190, Куманово-25, Штип-18, Прилеп-40, Тетово-30, Струга-1, Велес-26, Битола-11, Кавадарци-12, Гостивар-14, Гевгелија-13, Струмица-23, Крива Паланка-1, Крушево-1, Кочани-8, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-1, Свети Николе-3, Кичево-4, Ресен-1, Неготино-5.

Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74г), еден од Куманово (86г), еден од Штип (76г), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74г), двајца од Тетово (76 и 77г), пациент од Струга (86г), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82г), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77г) и еден пациент од Свети Николе (62г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43835, бројката на оздравени пациенти е 25782, на починати е 1238, а бројот на активни случаи изнесува 16815.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 19189, активни 7756

• Куманово 2883, активни 767

• Дебар 402, активни 91

• Штип 2054, активни 460

• Прилеп 2000, активни 832

• Тетово 3000, активни 1014

• Струга 1007, активни 238

• Велес 1313, активни 736

• Битола 1197, активни 606

• Охрид 1059, активни 463

• Кавадарци 810, активни 376

• Гостивар 1646, активни 526

• Гевгелија 542, активни 220 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1280, активни 627

• Крива Паланка 314, активни 104

• Радовиш 324, активни 118

• Крушево 60, активни 34

• Кочани 964, активни 318

• Пробиштип 283, активни 103

• Демир Хисар 143, активни 70

• Македонски Брод 119, активни 17

• Пехчево 72, активни 13

• Берово 271, активни 80

• Валандово 126, активни 39

• Виница 259, активни 132

• Делчево 337, активни 179 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 111, активни 70

• Свети Николе 586, активни 139

• Кичево 859, активни 372

• Ресен 322, активни 113

• Неготино 303, активни 202 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Направените 3315 теста се преку: ИЈЗ-1140, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-406, Биотек-282, МАНУ -295, Жан Митрев (Филип Втори) -206, Систина со PCR метода -358, лабораторија Лаор –41, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-105, Инфективна клиника-8, ГАК-0, Синлаб-78, Ремедика-45, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ (рапид тест) -246, УК Пулмологија со алергологија –0 , лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид -19.  

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 458

• Гази Баба – 1066

• Аеродром -1205

• Карпош – 1032

• Центар – 982

• Кисела Вода – 964

• Ѓорче Петров – 639

• Бутел – 400

• Шуто Оризари – 132

• Студеничани – 39

• Сарај – 87

• Арачиново -20

• Илинден – 192

• Сопиште – 58

• Чучер Сандево – 69

• Петровец –74

• Зелениково -47

• Странец – 125

• Нераспределен- 167