Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на милијардерот Ворен Бафет по повод неговиот 90-ти роденден, направи торта Орео со која му ги испрати неговите честитки.

Гејтс објави видео на Твитер во кое му се обрати на својот пријател Бафет. А на површината на тортата беше исцртан ликот на Бафет.

„Ворен, среќен 90-ти роденден“, рече Гејтс.

Бафет е познат по тоа што сака слатки и консумира многу кока-кола. Тој е еден од големите инвеститори во Кока-Кола, а има и своја фабрика за слатки позната како  „See’s Candies

Според Си-Ен-Ен, Гејтс и Бафет долги години е блиски пријатели.

Гејтс не случајно одлучи да направи торта Орео. Тој на својот блог напиша дека еднаш го пронашол Бафет како го јаде ова омилено колаче за појадок.