Една од најлошите работи во студените зимски месеци е чекањето да се одмрзне шофершајбната.

Ако ја вклучите вентилацијата на одмрзнување, тоа може да потрае некое време и исто така да потрошите гориво.

Во случај да се обидувате со стругалка да се ослободите од мраз, постои голема веројатност да се смрзнете и тоа е тешка физичка работа која воопшто не е пријатна рано наутро.

За среќа, овој раствор ќе ја заврши работата подобро од било што од горенаведеното, и за помалку од една минута, а и лесно се прави.

Најдобро е да се направи навечер за да бидете подготвени во утринските часови.

Едноставно измешајте 1/3 вода со 2/3 обичен медицински алкохол (седумдесетпроцентен).

Течноста сипете ја во шише со распрснувач и наутро испрскајте ја замрзнатата шофершајбна. Мразот треба да исчезне во истиот момент.

Ова решение е толку ефикасно бидејќи медицинскиот алкохол не замрзнува се додека не достигне температура од минус 53 Целзиусови степени.

На крај, важен совет, никогаш не прскајте топла или врела вода по замрзнатата шофершајбна ако надвор е студено, бидејќи така ќе додадете уште еден слој мраз на стаклото, а во најлош случај може да дојде до негово пукање.

извор: Makfax