Лимонот е корисно овошје кое нуди бројни здравствени бенефиции. Има широк спектар на лековите својства и може да помогне кај различни здравствени проблеми, а освен тоа има и позитивно дејство врз желудникот, црниот дроб и може да го зајакне имунолошкиот и кардиоваскуларниот систем.

Овој рецепт со кора од лимон ќе ви помогне да се ослободите од болката во зглобовите.

Потребни состојки:

– Два лимони

– Маслиново масло

Начин на подготовка:

Излупете го лимонот и ставете ја кората во тегла. Потоа наполенте ја со маслиново масло, затворете ја цврсто и оставете ја да отстои две седмици на темно место.По тој период, процедете ја смесата низ газа и префрлете ја во друг сад.Така подготвената смеса намачкајте ја на зглобовите.За најдобар ефект третманот правете го пред спиење